Mzdové složky

> Nápověda Aktion NEXT > Docházka

Mzdové složky

Jsou to definované složky, které jsou programem využívány pro výpočet docházkových dat zaměstnanců.

Systémové mzdové složky (primární)

Napevno definované složky, které systém používá pro výpočet odpracované doby. Složky nelze vymazat pouze přejmenovat nebo upravit některé atributy. Po instalaci systému jsou předdefinovány v denních a měsíčních hodnotách. Lze je rozšířit o výpočet v týdenních a ročních hodnotách. Složky jsou určeny jako podklad pro základní výpočet docházky a pro nastavení dalších návazných mzdových složek (např. součtové apod.).

  • Fond pracovní doby
  • Odpracováno (je typu průchod)
  • Saldo
  • Povinná pracovní doba
  • Ztrátový čas
  • Přestávka
  • Pozdní příchod
  • Předčasný odchod
  • Napracování absence
  • Práce mimo předepsanou směnu
  • Nepřítomnost mezi příchodem a odchodem
  • Nepřítomnost vůči jádru
  • Nepřítomnost vůči smluvní době
  • Svátek
  • Výrobní činnost

Fond pracovní doby

Je fakticky smluvní dobou zaměstnance. Určuje počet hodin/dní, které by měl zaměstnanec danou směnu odpracovat. Počítá se z údaje „celková délka/celkově dnů“ u směny. Měsíční hodnota pak určuje, kolik hodin by měl zaměstnanec daný měsíc odpracovat.

Odpracováno

Je primární mzdovou složkou, ale zároveň je mzdovou složkou typu průchod. Je základním výpočtem odpracované doby. Do výpočtu se započítává mimo základní nijak neoznačený čas v práci (tedy čas strávený na pracovišti) také čas všech uznaných přerušení pracovní doby. (Přerušení pracovní doby mzdovou složkou typu průchod, s nastavením Uznání absence: uznáno – typicky služební cesta)

Saldo

Je rozdílem mezi mzdovou složkou odpracováno + omluvenými absencemi (Přerušení pracovní doby mzdovou složkou typu průchod, s nastavením Uznání absence: omluveno – typicky lékař, nemoc, dovolená) a fondem pracovní doby.

Záporná hodnota tedy znamená, že daný pracovník neodpracoval nebo neomluvil danou dobu, kladná naopak značí dobu, kterou zaměstnanec odpracoval nad rámec předepsané směny.

Povinná pracovní doba

Je podobný údaj jako fond pracovní doby, odpovídá však jádru pracovní doby (tj. povinné době) s odečtením zasahujících přestávek.

Ztrátový čas

Jde o součet uplatněných ztrátových časů na začátku a konci pracovní doby (dle nastavení u směny, popř. modelu pracovní doby).

Jedná se o mzdovou složku informativního charakteru a složku potřebnou pro další výpočty.

Přestávka

Jde o součet pevných, příp. dopočítaných (plovoucích) přestávek, uplatněných v rámci počítané směny.

Pozdní příchod

Pozdní příchod je čas mezi začátkem stanovené směny a skutečným příchodem pokud je skutečný příchod až po začátku stanovené směny.

Jedná se o mzdovou složku informativního charakteru a složku potřebnou pro další výpočty.

Předčasný odchod

Předčasný odchod je čas mezi skutečným odchodem a koncem předepsané směny, pokud je skutečný odchod dříve než konec předepsané směny.

Jedná se o mzdovou složku informativního charakteru a složku potřebnou pro další výpočty.

Napracování absence

Napracování absence je čas, který se daný den započítá, pokud se vyskytl pozdní příchod a pracovník odchází později, než je předepsaný odchod. Pokud je čas překročený v práci větší než byl pozdní příchod, je čas napracování absence v délce pozdního příchodu a zbylý čas je počítán jako přesčas. Analogicky se počítá při předčasném odchodu a práci před začátkem směny.

Také může být počítáno jako napracování pozdního příchodu (absence) z předchozího dne (nastavení u modelu pracovní doby – Náhrada pozdního příchodu další den).

Chování ovlivňuje nastavení u modelu pracovní doby.

Jedná se o mzdovou složku informativního charakteru a složku potřebnou pro další výpočty.

Práce mimo předepsanou směnu

Počítá se z odpracované doby ve dnech, kdy není předepsána žádná směna (tedy není fond pracovní doby), dále pak při práci před předepsaným začátkem a po předepsaném konci směny.

Nepřítomnost mezi příchodem a odchodem

Počítá čas, který krátí odpracovanou dobu, tedy součet neomluvených přerušení pracovní doby (Přerušení pracovní doby mzdovou složkou typu průchod, s nastavením Uznání absence: neomluveno – typicky neplacené volno, soukromě) a nepřítomnosti na pracovišti.

Jedná se o mzdovou složku informativního charakteru a složku potřebnou pro další výpočty.

Nepřítomnost vůči jádru

Počítá čas, který krátí odpracovanou dobu, tedy součet neomluvených přerušení pracovní doby (Přerušení pracovní doby mzdovou složkou typu průchod, s nastavením Uznání absence: neomluveno – typicky neplacené volno, soukromě) a nepřítomnosti na pracovišti po dobu trvání jádra směny.

Jedná se o mzdovou složku informativního charakteru a složku potřebnou pro další výpočty.

Nepřítomnost vůči smluvní době

Počítá čas, který krátí odpracovanou dobu, tedy součet neomluvených přerušení pracovní doby (Přerušení pracovní doby mzdovou složkou typu průchod, s nastavením Uznání absence: neomluveno – typicky neplacené volno, soukromě) a nepřítomnosti na pracovišti po dobu trvání smluvní doby směny (tedy mezi začátkem a koncem předepsané směny).

Jedná se o mzdovou složku informativního charakteru a složku potřebnou pro další výpočty.

Svátek

Představuje délku směny/fondu pracovní doby v den, na který připadá státní svátek (dle nastavení místního kalendáře) a na který má zaměstnanec plánovanou směnu (modelovou směnu). Dle nastavení modelu pracovní doby je zaměstnanci neodpracovaná doba omluvena právě mzdovou složkou svátek (není generován fond pracovní doby), případně jde odpracovaná doba do salda, apod. (Význam a způsob zpracování mzdové složky svátek je ovlivněn nastavením u modelu pracovní doby.)

Výrobní činnost

Neimplementováno.

Výchozí mzdové složky (průchodové)

Po instalaci jsou v systému předdefinovány výchozí mzdové složky, které odpovídají nejběžnějším typům odpracované doby. Tyto složky mají atribut (průchod nebo příplatek) a jsou rovněž nejčastěji prezentovány na docházkových terminálech jako důvody přerušení pracovní doby. Spolu s primárními složkami tvoří základní nastavení docházkového systému, které lze dále modifikovat a rozšiřovat. Tyto složky lze přejmenovat, upravovat jejich atributy nebo je smazat pokud nebudou využívány. Složky jsou rovněž přiřazeny předdefinovaným modelům pracovní doby (viz. kapitola modely).

Upozornění:

Níže uvedený popis vyjadřuje základní nastavení jednotlivých složek po instalaci SW Aktion. Nastavení nemusí odpovídat způsobu vyhodnocování v konkrétní organizaci. Proto vždy doporučujeme provést kontrolu těchto složek případně jejich nastavení na aktuální parametry.

Průchodové složky

  • Dovolená
  • Lékař
  • Náhradní volno
  • Nemoc
  • Neplacené překážky
  • Neplacené volno
  • Oběd
  • OČR
  • Překážky v práci
  • Služební cesta
  • Placené volno

Příplatkové složky

  • Příplatek noční
  • Příplatek sobota + neděle
  • Příplatek svátek

Dovolená

Počítá čas evidovaný jako přerušení pracovní doby. Označuje se buď ručně v SW nebo tlačítkem na docházkovém terminálu při odchodu nebo příchodu z tohoto přerušení. Automaticky se dopočítává se do fondu pracovní doby. Doba strávená na tomto přerušení se počítá jako omluvená.

Lékař

Počítá čas jako přerušení pracovní doby. Dopočet přerušení je nastaven na jádro pracovní doby nebo na smluvní dobu. Doba strávená na tomto přerušení se počítá jako omluvená. Označuje se buď ručně v SW nebo tlačítkem na docházkovém terminálu při odchodu nebo příchodu z tohoto přerušení. Složka má nastaven atribut „schvalovat“ tzn., že čas strávený na tomto přerušení musí schválit nadřízený.

Náhradní volno

Počítá čas evidovaný jako přerušení pracovní doby. Označuje se buď ručně v SW nebo tlačítkem na docházkovém terminálu při odchodu nebo příchodu z tohoto přerušení. Automaticky se dopočítává se do fondu pracovní doby. Doba strávená na tomto přerušení se počítá jako omluvená. Zde platí možnost schvalování nadřízeným.

Nemoc

Počítá čas evidovaný jako přerušení pracovní doby. Označuje se buď ručně v SW nebo tlačítkem na docházkovém terminálu při odchodu nebo příchodu z tohoto přerušení. Dopočítává se do fondu pracovní doby. Doba strávená na tomto přerušení se počítá jako omluvená.

Neplacené překážky

Počítá čas evidovaný jako přerušení pracovní doby. Označuje se ručně v SW, protože nadřízený musí rozhodnout o možnosti čerpání této složky. Dopočítává se do fondu pracovní doby nebo do smluvní pracovní doby. Doba strávená na tomto přerušení se počítá jako omluvená. Většinou ji zaměstnavatel neproplácí. Patří sem např. svatba rodiče, narození dítěte, přestěhování… apod.

Neplacené volno

Označení přerušení pracovní doby překážky na straně zaměstnance. Rozumí se tím svatby příbuzných, pohřby, dlouhodobé nepřítomnosti a další. Označuje se ručně v SW, protože nadřízený musí rozhodnout o možnosti čerpání této složky. Dopočítává se do fondu pracovní doby. Doba strávená na tomto přerušení se počítá jako omluvená.

Oběd

Označení přerušení pracovní doby spojených s povinnou pracovní přestávkou. Označuje se při odchodu nebo při příchodu z tohoto přerušení na docházkovém terminálu. Počítá se do souvislé pracovní doby v délce 30 minut. Čas nad rámec této doby se již nezapočítává. Povinná přestávka v práci se (generuje se automaticky) od této doby odečítá.

OČR

Označení přerušení pracovní doby na ošetřování člena rodiny. Označuje se při odchodu nebo při příchodu z toho to přerušení v SW nebo na docházkovém terminálu. Dopočítává se do fondu pracovní doby. Doba strávená na tomto přerušení se počítá jako omluvená.

Překážky v práci

Označení přerušení pracovní doby na straně zaměstnavatele. Označuje se ručně v SW, protože nadřízený musí rozhodnout o možnosti čerpání této složky. Dopočítává se do fondu pracovní doby nebo do smluvní pracovní doby. Doba strávená na tomto přerušení se počítá jako omluvená. Většinou ji zaměstnavatel proplácí.

Služební cesta

Označení přerušení pracovní doby. Označuje se při odjezdu na služební cestu nebo naopak při návratu ze služební cesty. Doba přerušení je dopočítána do fondu pracovní doby a doba strávená na tomto přerušení se počítá jako uznaná a je součástí odpracované doby.

Placené volno

Přerušení pracovní doby v zájmu zaměstnavatele. Rozumí se tím svatby, stěhování. Označuje se ručně v SW, protože nadřízený musí rozhodnout o možnosti čerpání této složky. Dopočítává se do fondu pracovní doby. Doba strávená na tomto přerušení se počítá jako omluvená.

Příplatek noční

Označuje čas strávený na pracovišti v rámci pracovní doby na noční směně. Za strávený čas náleží zaměstnanci příplatek dle zákoníku práce nebo kolektivní smlouvy.

Příplatek so + ne

Označuje čas strávený na pracovišti v rámci pracovní doby v sobotu a neděli. Za strávený čas náleží zaměstnanci příplatek dle zákoníku práce nebo kolektivní smlouvy.

Příplatek svátek

Označuje čas strávený na pracovišti v rámci pracovní doby ve svátek. Za strávený čas náleží zaměstnanci příplatek dle zákoníku práce nebo kolektivní smlouvy.

Definování mzdových složek

Kromě výchozích mzdových složek systému umožňuje vytvořit další mzdové složky (případně modifikovat výchozí), kterými lze systém přizpůsobit vnitřním předpisům organizace. Může se jednat např. o příplatky za ztížená prostředí, další příplatky za přesčasy, motivační příplatky za dodržování pracovní doby, prémie, srážky, nároky na stravenky, apod. U každé mzdové složky lze nastavit vlastní název, kódy pro export do mzdových SW (kód1, kód2), zkratku pro zobrazení ve formulářích a několik důležitých parametrů:

PopisTypy složek

  • Průchody – hodnoty, které složka nabývá, jsou charakteru „přerušení pracovní doby“ v definovaném časovém intervalu (od-do, celý den, půlden…). Mohou vstupovat jako časové údaje z příchodů a odchodů osob na docházkových terminálech nebo ručním vložením časových hodnot do SW (obrazovka osobní výkaz – průchody).
  • Příplatky za přesčas – hodnoty, které složka nabývá, jsou výsledkem automatického výpočtu odpracované doby nad rámec definovaného pracovního fondu, včetně upřesňujících parametrů (minimální doba před směnou, po směně apod.)
  • Příplatky za směny – hodnoty, které složka nabývá, jsou výsledkem automatického výpočtu odpracované doby vztažené k typu směny. Mohou být definovány začátkem a koncem, ve kterém může přípatek nastat (např. noční příplatek je od 22:00 do 6:00, víkendový pouze v So, Ne, apod.)
  • Ztížené prostředí – hodnoty, které složka nabývá, jsou výsledkem automatického výpočtu, pokud je daná osoba zařazena do pracovní jednotky (číselníky – pracovní jednotky). Znamená to, že čas celkově odpracovaná doba se zároveň projeví i v této složce.
  • Ruční hodnota – hodnoty, které složka nabývá, se zadávají vždy jako ruční hodnota. Jedná senař. o složky typu prémie, srážky, stravenky, apod.
  • Součtová složka – hodnoty, které složka nabývá, jsou vzájemným součtem (odečtem) více mzdových složek. Touto složkou lze vytvořit nastavení výpočtů pro delší časová období (týden, měsíc, rok) nebo specifické složky např. typu peníze, kdy lze koeficientem přepočítávat odpracovaný čas na finanční částku.
  • Rozúčtování
Systémové součtové složky

PopisKaždá mzdová složka je po vytvoření počítána pouze v denních a měsíčních hodnotách (počet hodin nebo dnů). Pkud si přejete ve výkaze docházky vidět hodnoty složky vypočítané za vybraný týden, nebo rok, je třeba k této složce založit ještě tzv. “systémovou součtovou složku“ (tlačítka „Vytvořit týdenní“, „Vytvořit roční“, kde se v otevřeném detailovém okně stiskne pouze tlačítko Uložit). Ta přebírá parametry výchozí denní a nastavuje výpočet pro dané období.

PopisZobrazení v aplikaci

Definuje, zda má být složka viditelná ve výkazech docházky. V některých případech se může jednat jen o pomocnou složku pro výpočet jiné složky, takže její zobrazení v aplikaci není žádoucí. Dále zda má jít vypočítaná hodnota mzdové ve výkaze docházky editovat. To je z důvodu možnosti ručních oprav v docházkového výkazu. Pozor možnost editace lze nastavit nezávisle jak pro denní, tak pro týdenní, měsíční i roční zobrazení. Je tedy třeba věnovat tomuto nastavení zvláštní pozornost, protože ovlivňuje možnost úprav pracovních výkazů. Volba „Je přítomnost“ je funkční u mzdových složek typu průchod. Znamená, že při odchodu na přerušení zůstává osoba stále ve statutu „přítomna“. Je to např. při pohybu osob v areálech mezi budovami.

PopisPísmo

Možnost nastavení jakou barvou a tloušťkou písma bude mzdová složka zobrazena v sestavách vyhodnocení docházky.

Nastavení složky

Variabilní položky podle typu mzdových složek, pro jednotlivé typy platí:

Typ průchody

Záložka Nastavení složky

  • PopisČíslo klávesy – definice zdroj mzdové složky – zdrojem je klávesa na docházkovém terminálu
  • Počítat dny – volba zda mají kromě hodin spočítat i dny. Den se spočítá při splnění….
  • Zakázat nahrazení přestávkou – pokud se generují automaticky pohyblivé přestávky, tak se je systém automaticky snaží vložit do intervalů přerušení (např. oběd), funkcí se zakáže na mzdové složce přestávku vložit, aby nedocházelo k ovlivnění složky.
  • Nulovat fond při nepřítomnosti – při čerpání celodenního přerušení pracovní doby bude o tuto dobu krácen fond pracovní doby. Používá se např. u dlouhodobých nemocí, apod.
  • PopisZaokrouhlení začátku – zaokrouhlení průchodu, kterým se označuje začátek přerušení
  • Zaokrouhlení konce – zaokrouhlení průchodu, kterým se označuje konec přerušení
  • Zaokrouhlení jednotl. intervalů – zaokrouhlení času za jednotlivý časový interval mezi začátkem a koncem přerušení
  • Zaokrouhlení všech intervalů – zaokrouhlení celkového času všech intervalů přerušení za aktuální směnu.
  • PopisOmezení Min. délka intervalu – minimální délka částkového intervalu mezi začátkem a koncem přerušení nutná pro spočítání intervalu mzdové složky
  • Omezení Max. délka intervalu – maximální délka částkového intervalu mezi začátkem a koncem přerušení, pokud délka intervalu bude větší, bude oříznuta na zadanou hodnotu
  • Omezení Max. přerušení vč. přítomnosti – délka přerušení bude krácena na maximální délku mínus doba uznané přítomnosti (platí u přerušení, které mají zaškrtnut parametr „Je přítomnost“)
  • Omezení Max. před směnou – maximální délka přerušení před směnou
  • Omezení Max. po směně – maximální délka přerušení po směně
  • PopisUznání absence – Položka „uznáno je započítávána do složky odpracováno – do výpočtu se započítává mimo základní nijak neoznačený čas v práci (tedy čas strávený na pracovišti) také čas všech uznaných přerušení pracovní doby. „Omluveno za započítáváno do Salda (+). „Neomluveno“ se na výpočtu Salda, nebo Odpracováno nijak neprojeví, jen se počíta v této složce
  • PopisZarovnání na dny – v případě platné směny, neuzavřeného přerušení (označen např. pouze začátek) a splnění minimální délky pro zarovnání počítá složku podle zvoleného výběru (jako půlden, celý den nebo den a půl)

Záložka Dopočet za přerušení

  • Dopočet za přerušení horní – pokud je uskutečněn odchod s tímto přerušením, definuje, kdy má být toto přerušení automaticky ukončeno. Např. v 10 hodin dopoledne odcházím s přerušením Služební cesta a vrátím se až druhý den. Je-li nastaveno „Podle jádra“ a jádro mám definované ve Směně od 07:00 do 15:30, tak se pro tento den služební cesta započítá do 15:30.
  • Dopočet za přerušení dolní – pokud je zadán příchod z tohoto přerušení, určuje, od kdy má toto přerušení být automaticky započítáno. Např. v 17 hodin odcházím z práce s přerušením Služební cesta a vrátím se až druhý den odpoledne. Pokud je nastaveno „Podle jádra“ a jádro je definované ve Směně od 07:00 do 15:30, tak se pro následující den začne služební cesta počítat od 07:00.
  • Omezit i dopočet přerušení uprostřed – slouží k úpravě chování přerušení během dne podle nastavení dopočtu za přerušení horní/dolní. Např. pracovník přijde regulérně do práce, v 7 hodin a odejde v 17 hodin domů. Pokud je nastaveno u obou Dopočtů za přerušení horní/dolní „Podle jádra“, kdy je jádro ve Směně definované od 07:00 do 15:30. Během dne pracovník odejde na přerušení Služební cesta v 8 hodin a vrátí se v 16, tak se mu toto přerušení započítá jen do 15:30.
PopisPopis

Obecná témata:

Docházka