Adresové body
> Nápověda Aktion NEXT > Konfigurace
Záložka Základní údaje
Adresové body (kontroléry či terminály) jsou zařízení s vlastní hardwarovou adresou zajišťující komunikaci mezi snímači, které jsou k nim připojeny a správci zařízení prostřednictvím komunikačních linek. Připojené snímače a jejich vlastnosti se rovněž konfigurují v této obrazovce. Vzhledem k tomu, že různé typy adresových bodů umožňují některé specifické funkce, možnosti se pro řady SingleCon, ProfiCon a MultiCon liší.
Základní údaje
- Název – měl by jednoznačně charakterizovat adresový bod. Buď typ terminálu nebo podle jeho umístění.
- Komunikační linka – Kliknutím na … je možné pomocí přenosového editoru zvolit existující konkrétní komunikační linku nebo vytvořit novou. Tato se vytváří v agendě Komunikační linky.
Vlastnosti
- Typ adresového bodu – jde o konkrétní zařízení, z něhož budou data do SW Aktion.NEXT přicházet. Typ by měl korespondovat s názvem zařízení. Podrobnosti v technických listech (součást dodávky hardware).
- Aktivní – aby zařízení komunikovalo, musí být zatržítko u této položky.
Parametry
- Adresa – představuje jednoznačnou identifikaci hardware, který je připojen k zařízení. Jde především o kontrolér s několika moduly. Každý modul musí mít nastavenu jinou HW adresu a to jak přímo na sobě (nastavuje se pomocí DIP přepínače – podrobnosti najdete v technickém listu ke konkrétnímu hardware na serveru technické podpory ecare.cz), tak i v adresovém bodu. Zařízení, která komunikují samostatně po Ethernetu mají zpravidla HW adresu 01.
- Vyčítání – je-li OnLine, pak se data ze zařízení vyčítají neustále, je-li Periodicky, pak se určí perioda vyčítání v sekundách, po které dojde k vyčtení dat ze zařízení do software.
- Doba zobrazení – výchozí hodnota 5 s. Zadejte požadovaný čas ve vteřinách pro zobrazení jména na displeji terminálu po přiložení identifikátoru. Tato volba má také vliv na čas zobrazení Infa. Pokud během prohlížení infa nebude stisknuta žádná klávesa na terminálu, pak po uplynutí trojnásobku zadaného času v kolonce Doba zobrazení bude zobrazení Infa ukončeno a terminál přejde do výchozího stavu. Maximální čas pro zobrazení je 60 vteřin. Pokud bude zadaná hodnota vyšší, bude v terminálu vždy zaokrouhlena na 60 vteřin.
- Nahrávat jména – volba určuje, zda budou v paměti terminálu uložena mimo čísel identifikátorů i jména držitelů. Tato skutečnost zásadně ovlivňuje kapacitu interní paměti adresového bodu. V případě, že je řídící jednotka v provozu off-line jsou do paměti vždy ukládána pouze čísla ID.
- Antipassback – funkce, která kontroluje správný
způsob průchodu přes snímače, pokud tedy držitel identifikátoru poruší
pravidla pohybu v systému například tím, že se pokusí o odchod
z antipassbackové zóny, aniž by předtím zaznamenal příchod, budou mu
zablokována přístupová práva na všechny snímače. Pro správnou funkci
antipassbacku je nutné nastavit zóny vstup a zóny výstup, viz níže.
- Umožnit průchod (antipassback offline) – parametr je k dispozici, je-li vybrána volba Antipassback. Upravuje chování adresových bodů, které jsou zařazeny do Antipassbacku, pokud není spojení s řídícím PC.
- Společné dveře – parametr zobrazen pouze pokud je k zařízení připojen druhý snímač (zatržítko Snímač 2). Na aktivaci funkce závisí možnost využívat relé 2 řídící jednotky pro hlášení alarmů. Standardně využívá snímač 1 k ovládání dveřního zámku relé 1 a snímač 2 relé 2. Pokud zaškrtnete možnost Společné dveře, budou oba snímače pro otevření dveřního zámku využívat relé 1. Relé 2 se tím uvolní a bude ho možno využít pro jiné účely (viz níže Vlastnosti výstupů). Tato funkce se využívá, pokud se 2 snímači ovládají jedny dveře např. snímač 1 příchod, snímač 2 odchod.
- Pouze jeden uvnitř – parametr zobrazen pouze pokud je k zařízení připojen druhý snímač (zatržítko Snímač 2) a je-li aktivní volba Společné dveře. V případě oboustranné kontroly dveří nebude při aktivování této funkce umožněn vstup další osobě, dokud bude předcházející osoba ještě uvnitř. Vhodné např. pro přístup k trezorům.
- Společná oprávnění IK – u řídících jednotek KMC/E lze určit, že na všechny snímače budou pro identifikační kartu stejná oprávnění. Není tedy nutné na každý snímač připojený k podřízeným modulům na této komunikační lince definovat přístupová oprávnění individuálně. Tato funkce je vhodná pro rozsáhlé aplikace, neboť také zvyšuje volnou kapacitu paměti pro osoby a události.
- Formát snímačů – určuje formát, v jakém chodí data z různých typů snímačů. Výchozí je Wiegand např. pro typy karet Unique, HS, Mifare (jedná se o staré zařízení).
- Přístupový kalendář – definuje rozložení státních svátků v konkrétním roce. Přednastaven je Výchozí.
- Zaznamenávat stavy výstupů – zapíná logování
změny stavů výstupů (sepnutí a rozepnutí relé). Ve výchozím stavu
vypnuto.
Snímač 1/Snímač 2 – u terminálů je snímač 1 automaticky zapnutý a nejde zrušit. Jde o snímač uvnitř terminálu. U kontrolérů je možné zapnout podle počtu připojených snímačů. Většina zařízení umožňuje mít aktivní 2 snímače. Všeobecně platí, že snímač 1 bývá odchozí (u terminálů interní) a snímač 2 příchozí (u terminálů externí).
- Název – měl by charakterizovat typ a umístění např. Turnov příchod, Turnov odchod.
- Typ – dle typu adresového bodu a dle typu snímače je
možné zvolit z následujících možností:
- snímač
- terminál se snímačem
- terminál 36 přerušení se snímačem
- displej 2×20 znaků se snímačem
U terminálů bývá snímač 1 přednastaven a je možné vybrat pouze pro externí snímač (snímač 2).
Ke každému adresovému bodu mohou být připojeny maximálně 2 snímače. V sekci Snímač 1 a Snímač 2 zadáváte jejich vlastnosti. K různým řídícím jednotkám lze připojit různé kombinace snímačů. Jejich typy naleznete v následujícím přehledu.
Typ AP Snímač 1 Snímač 2 TSC Terminál se snímačem Snímač KSC Snímač Snímač KPC Terminál se snímačem Terminál se snímačem Snímač Snímač Terminál 36 přerušení se snímačem Terminál 36 přerušení se snímačem KMC Terminál se snímačem Snímač Snímač PPT Terminál se snímačem – KMC/E, KMC/E/2M Terminál se snímačem Terminál se snímačem Snímač Snímač Terminál 36 přerušení se snímačem Terminál 36 přerušení se snímačem Displej 2×20 znaků se snímačem Displej 2×20 znaků se snímačem TMC Terminál se snímačem Snímač MMC Snímač Snímač TMC/L Terminál se snímačem – TMC/L+MMC Terminál se snímačem Snímač – je připojen k modulu MMC se stejnou HW adresu jako TMC/L TSC/E, TSC-3×x/5×x Terminál se snímačem Snímač KSC/E Snímač Snímač AXT 3×x/5×x – Multifunkční terminál x86 Terminál se snímačem Snímač AFR – systém rozpoznávání obličeje IP kamerou Snímač – eReader – Ethernetový snímač PoE Snímač Snímač eSmartReader – Ethernetový snímač s displejem PoE Terminál se snímačem Snímač AFT 500 – Biometrický terminál s rozpoznáváním obličeje Terminál se snímačem – Mobilní telefon (prozvonění) – – Mobilní aplikace Terminál se snímačem – Atlas SPZ Snímač – ASSA ABLOY Aperio Snímač –
- Hlášení – se týká zobrazovaných údajů na displeji terminálů. Je zde možné definovat funkce tlačítek na klávesnici/displeji definovaných v agendě Hlášení na terminály.
- Dveře otevírat tlačítkem – je-li použito tlačítko, které po stisku otevře dveře, pak tuto funkci aktivujte. Vhodné především do vrátnic, kdy se tímto způsobem pouští návštěvy.
- Hlášení až po otevření dveří – po aktivaci této funkce adresový bod nebude registrovat přiložení identifikátoru ke snímači, pokud nedojde k následnému otevření dveří. Tato volba se používá zejména u turniketů. Není vhodné u snímačů, kde se eviduje docházka.
- Náhodná kontrola osob – po zaškrtnutí se objeví volba, kde definujete z kolika osob je náhodně jedna vybrána. Výchozí hodnota je 5. U náhodně vybraného identifikátoru sepne relé 3 a snímač vydá výstražný zvukový signál. Tím je určena osoba, která má být zkontrolována. Vhodné pro použití na vrátnicích.
- Doba sepnutí zámku – doba, po kterou bude sepnuté relé u dveřního zámku. Pro turniket je vhodné nastavit 0 (což je cca 300 ms), které pošle impuls.
- Maximální doba otevření – pokud dveře zůstanou otevřeny i po uplynutí této doby, sepne relé, které je naprogramováno pro sepnutí při “Timeout” v oddílu Vlastnosti výstupů. Pokud zaškrtnete „Timeout“ i v oddílu Vlastnosti výstupů, přijde upozornění. Alarm zrušíte zavřením dveří.
- Mód otevírání – slouží pro výběr tohoto módu s možností vytvoření módu vlastního. Podrobnosti v helpu k agendě Módy otevírání.
- Zóna vstup – určete, pro kterou zónu je snímač vstupní.
- Zóna výstup – určete, pro kterou zónu je snímač
výstupní.
Zóny se vytvářejí v agendě Zóny. Zóna vstup/Zóna výstup mají vliv na funkci Antipassback a na možnost sledovat přítomnost osob.
- Směr průchodu – definuje se, zda po přiložení identifikátoru ke snímači bude na daném snímači zaznamenán příchod, odchod nebo průchod. Je-li nastaveno Přepínání směru průchodů, pak vlastní výběr směru má přednost.
- Docházka – průchody na tomto snímači budou započteny do evidence docházky. Bez nastavení tohoto parametru se na daném snímači nebude osobám docházka počítat. Nastavuje se především na vstupním a výstupním snímači do firmy např. na vrátnici.
- Přepínání směru průchodů – tato volba má význam
pouze u docházkových terminálů a zejména v případě, kdy je použit
pouze jeden terminál pro příchod i odchod.
- Mód přepínání směrů – Zde si můžete vybrat z Vámi předdefinovaných Módů přepínání směrů, od kolika do kolika hodin se má snímač nebo terminál chovat jako „odchozí“ anebo „příchozí“. Pokud máte zvolené „Dle terminálu“, bude si zaměstnanec na terminálu volit sám, jestli přichází nebo odchází. Tato volba je dobrá, pokud používáte jen jeden terminál pro odchod i příchod. Volbu „Dle terminálu“ jde použít jen na terminálech TPC/L, TMC/L, iSCAN, TSC/E, TSC-3×x/5×x, TPC/E, TPC/E/FP a AXT – Multifunkční terminál.
- Nutnost zvolit směr (akci) – před vlastní identifikací osoby je nutné zvolit směr Příchod/Odchod a pak teprve přiložit identifikační kartu/otisk ke snímači. Bez zvolení směru průchodu se nelze úspěšně identifikovat a uskutečnit tak průchod.
- Automatické dveře/závora – tuto funkci je třeba vybrat v případě, že adresový bod ovládá automatické vstupní zařízení. Zabezpečuje, aby nedošlo k jeho předčasnému zablokování při rychlejším průchodu osob. Při přiložení ID, i když jsou dveře otevřené, dojde znovu k sepnutí relé, takže doba sepnutí zámku běží od začátku.
- Podmíněné karty – pro vstup přes tento snímač může být nadefinována povinnost autorizovat vstup ještě identifikátorem dalších osob. Podmíněné karty se definují v detailu agendy Osoby na záložce Přístup (tato funkce není implementována).
- Snímač otisků – je-li zařízení (terminál,
snímač) vybaveno snímačem otisku prstů, je nutné tuto volbu zapnout, jinak
bude funkční pouze přístup na ID kartu, přívěsek a náramek.
- Parametry snímače otisků – předdefinován je Výchozí
s optimálními hodnotami. Změna je doporučena pouze zkušeným uživatelům
a jen v případě problémů se čtením otisků pracovníků. Nastavení se
provádí v agendě Parametry snímače otisků.
Pozn.: Manuálně pracující mohou mít poškozené prsty a zde by se mohl vyskytnout problém se čtením jejich otisků. Zde je nutné pracovníkovi vydat identifikační kartu. O snímače otisků je nutné také pečovat, občas je otírat suchým hadříkem. Péči je třeba věnovat i prvotnímu zadání otisků do systému. Podrobnosti věnované práci s otisky jsou na serveru technické podpory ecare přímo zde:
- Vyhodnocovat otisky v paměti (ne v suprema modulu) – pouze pro Typ adresového bodu „AXT 3×x/5×x – Multifunkční terminál x86“ – pokud je zaškrtnuto, neprobíhá vyhodnocování ani ukládání otisků přímo do Suprema modulu ale pouze do paměti terminálu. Výhodou je rychlejší aktualizace, teoreticky neomezený počet templatu (oproti 9000 v Suprema modulu), ale na malých zakázkách může být rychlejší vyhodnocení v Suprema modulu, kde se dá nastavením parametrů snímače (ubráním kvality apod.) dosáhnout lepšího výkonu. Nemá vliv na druhý snímač, kde je vyhodnocování vždy v Suprema modulu.
- Parametry snímače otisků – předdefinován je Výchozí
s optimálními hodnotami. Změna je doporučena pouze zkušeným uživatelům
a jen v případě problémů se čtením otisků pracovníků. Nastavení se
provádí v agendě Parametry snímače otisků.
- Způsob pořizování fotografií – pouze pro
zařízení typu AXT 3×x/5×x – Multifunkční terminál x86. Definuje, za
jakých okolností pořizovat fotografie.
- Nepořizovat – výchozí hodnota – fotografie nebudou zaznamenávány
- Jen při platném průchodu – fotografie budou zaznamenány pouze při úspěšné identifikaci osoby
- Jen při neplatném průchodu – fotografie budou zaznamenány pouze při neúspěšné identifikaci
- Vždy – fotografie budou zaznamenány při úspěšné i neúspěšné identifikaci osoby
- Spořič obrazovky – určuje, zda vypínat displej po
určité době a v určitou definovanou dobu. Vhodné zejména pro noční
hodiny, kdy je minimální/žádný provoz, aby displej zbytečně nesvítil a
nesnižoval svoji životnost. Displej se aktivuje přiložením ID karty/otisku
ke snímači nebo ťuknutím na displej.
- Doba pro aktivaci spořiče (min) – určuje, po kolika minutách od poslední akce na docházkovém terminálu se má aktivovat.
- Mód spořiče obrazovky – dovoluje vytvořit pravidla, kdy spořič může a kdy nesmí být spouštěn. Podrobnosti v helpu k agendě Módy spořiče obrazovky.
Vlastnosti vstupů – Tato část určuje, zda mají u jednotek MMC, KSC/E, KMC/E vstupy reagovat na rozvážení klidového stavu. Pokud jsou jednotlivé volby zaškrtnuty, jsou do systému Aktion.NEXT hlášeny výkyvy napětí dvojitě vyvážených vstupů vyšší než +/- 30 %.
UPOZORNĚNÍ: Vstupy DOOR, BUTTON a TAMPER musí být osazeny rezistory 4,7 k?. Vstupy lze konfigurovat nezávisle:
- Dvojitě vyvážené vstupy BUTT – BUT1, BUT2
- Dvojitě vyvážené vstupy DOOR – DOO1, DOO2
- Dvojitě vyvážené vstupy TAMPER – TAMP
Vlastnosti výstupů – Adresový bod je zpravidla vybaven třemi relé (neplatí pro všechna zařízení – podrobnosti v technickém listě), která slouží ke spínání elektromagnetických zámků dveří nebo spínání výstupních zařízení (siréna, světla, …) dle různých nadefinování vlastností adresového bodu a snímačů k němu připojených. Pokud je adresový bod použit k ovládání 2 dveří, pak relé 1 spíná zámek dveří od snímače 1, relé 2 spíná zámek dveří od snímače 2. Pokud oba snímače ovládají jedny dveře (zaškrtlá volba Společné dveře), nebo je připojen pouze jeden snímač, pak je využito pro spínání zámku pouze relé 1 a relé 2 a 3 lze naprogramovat dle následujících příznaků:
- Tlačítko na Relé 2, Relé 3 – Spíná na stisknutí tlačítka (vstup BUTT) po dobu jeho stisku. upozornění: Nelze nastavit, je-li aktivní funkce „Dveře otevírat tlačítkem“, která je nadřazena.
- Nátlakový pin na Relé 2, Relé 3 – Reaguje při zadání nátlakového PINu na snímači s numerickou klávesnicí.
- Průnik na Relé 2, Relé 3 – Sepne při nedovoleném otevření dveří a zůstane sepnuto po celou dobu jejich otevření.
- Timeout na Relé 2, Relé 3 – Sepne, pokud zůstanou dveře otevřené i po uplynutí doby, která je nastavena pro jejich otevření („Maximální doba otevření“). Rozepne po opětovném zavření dveří. upozornění: Je-li Maximální doba otevření 0, relé sepne ihned při otevření dveří.
- Odkrytí na Relé 2, Relé 3 – Spíná po odkrytí víka nebo odejmutí jednotky adresového bodu ze stěny. Sepnutí trvá do doby opětovného uzavření.
- Zapnutí na Relé 2, Relé 3 – Sepne pulsně po přivedení napájecího napětí do jednotky.
- Pokus o průchod na Relé 2, Relé 3 – Sepne pulsně na dobu 1 s po přiložení neplatného (zakázaný přístup, neznámá karta) identifikátoru ke snímači 1 nebo 2.
- Speciální karta na Relé 3 – Sepne nebo rozepne po přiložení karty, která je nadefinována jako speciální, ke snímači 1 nebo 2. Pokud zvolíte tuto funkci, nelze již relé 3 využít k jiným účelům. Tento parametr je zobrazen v případě, že není Relé 3 použito jinak zejména k náhodné kontrole osob. Speciální karty se definují v agendě Identifikátory.
- Relé 2, Relé 3 na snímač 1, snímač 2 – Naprogramujete-li relé 2 nebo 3 a zároveň zaškrtnete Snímač 1 nebo 2, bude příslušný snímač reagovat rozsvícením červené diody a zvukovým signálem po dobu sepnutí relé. upozornění: Nelze nadefinovat, aby jeden snímač indikoval sepnutí obou relé.
Hlášení alarmů na display – V tomto oddílu zaškrtněte, při kterých situacích má program hlásit alarm na řídícím (vyčítacím) PC, popř. na počítači uživatele, který má nastaveno Hlášení alarmů.
- RTC (Real Time Clock) – Pokud v adresovém bodu dojde k chybě časování.
- Plná paměť – Při zaplnění paměti adresového bodu ze 75 %. Plnou paměť indikují i snímače, které v sekundových intervalech krátce pípnou a rozsvítí červenou kontrolku. Nastane pouze v případě, kdy dlouhodobě zařízení nekomunikuje s komunikační službou. Paměť zařízení na události je dostatečně veliká.
- Průnik – Při nedovoleném otevření dveří.
- Timeout – Po otevření dveří a uplynutí doby, která je nastavena pro jejich otevření („Maximální doba otevření“).
- Odkrytí – Po odkrytí víka nebo odejmutí adresového bodu ze stěny.
- Zapnutí – Po přivedení napájecího napětí do jednotky adresového bodu.
- Pokus o průchod – Při pokusu o průchod s neplatným identifikátorem (zakázaný přístup, neznámá karta).
Bezpečnost – V tomto sekci se definují vlastnosti přístupového místa, které je pro povolení přístupu podmíněno přiložením platného identifikátoru a zadáním PINu. Lze nastavit, zda se má systém po určitém počtu chybně vložených PINů na definovanou dobu zablokovat. Pro použití systému pro třídu identifikace 1 je standardně nastaveno zablokování snímače na dobu 5 minut po zadání 5 nesprávných sekvencí (PIN + identifikátor). Pro případy nevyžadující třídu identifikace 1 je možné nastavit počet chybných sekvencí i dobu blokování libovolně v rozsahu 0 – 15. Také lze nastavit nátlakový PIN, který zajistí korektní přístup, ale zároveň se aktivuje poplachové hlášení signalizující použití PINu pod nátlakem (pro představu využití: lupič si vezme rukojmí a to otevře dveře. Informace se pošle dispečerovi).
- Nátlakový PIN – Při výběru této volby je třeba vložit Nátlakový
PIN. Ten je pak pro všechny uživatele shodný. Při použití nátlakového
PINu bude umožněn přístup, zároveň však bude v systému vyhlášen
příslušný typ alarmu.
- PIN – Zadejte čtyřmístný PIN.
- Blokace při chybném PINu – Aktivuje funkci pro zablokování snímače
v případě nesprávně zadaného PIN. V kolonkách Počet chybných PINů a
Doba blokování je standardně nastaveno po 5 nesprávných pokusech
o vložení PIN zablokování na 5 minut.
- Počet chybných PINů – Je-li povolena funkce Blokace při chybném PINu, uveďte požadovaný počet pokusů pro vložení PINu. Pokud bude tento počet překročen, dojde k zablokování systému na nastavenou dobu. Povolený rozsah je 0 – 15.
- Doba blokování – Zde je možné definovat čas (v minutách), po který bude systém zablokován po překročení počtu pokusů o vložení PIN, pokud je aktivní funkce Blokace při chybném PINu. Povolený rozsah je 0 až 15. Pokud bude čas nastaven na hodnotu 0, bude systém po překročení povolených pokusů pro zadání platného PINu zablokován na cca 35 vteřin.
Související témata:
AFT terminály – zprovoznění a používání
Obecná témata: